Kiralık Konak Roman Özeti ( Kısaca )

     Kiralık Konak , Yakup Kadri Karaosmanoğlunun romanı ( 1922 ) . Üç ayrı neslin kişilerini  ele alarak , Osmanlı imparatorluğunun son dönemine ait sosyal hayatı anlatmaktadır.

     Naim efendi Osmanlı imparatorluğunun eski nazırlarından biridir; emekliye ayrılmıştır. Karısı nefise hanımın   ölümü üzerine konağın düzeni bozulur. Naim efendinin kızı Sekine' nin iki çocuğu vardır. Seniha ile Cemil , genç nesli temsil eder. Cemil, Beyoğlu gecelerine   düşkün bir öğrenci, Seniha Avrupa hayranıdır. Bir Salon genci olan Faik beyi sever. Akrabalarından Hakkı Celis ise Senihayı uzaktan sevmektedir. Seniha şair ruhlu hakkın Celis' in görüşleriyle alay eder . Konakta sık sık toplantılar , eğlenceler yapılır.

        Naim efendi paraca  sıkıntıya düşer ve borçlanır. Seniha Avrupaya kaçar ; sevgilisi Faik beyi de arkasından sürükler. Babası servet bey bir apartman dairesine çıkar. Konak boşalınca naim efendi hastalanır. Para sıkıntısı arttığı için Kanlıcadaki yalı kiraya verilir. Konakta kiraya verilmek istenir, fakat kiracı bulunamaz .Seniha  Avrupadan döner, İstediği hayatı kuramamak yüzünden çöküntüye uğramıştır. Servet bey' in kızını koz olarak kullanarak iş adamlarıyla ilişkiler kurmak isteğide sonuç vermez. Yıkılışın üç nesillik hikayesi , konağın dağılıp satılığa çıkarılmasıyla biter. Romanda olumlu gelişme gösteren tek kişi Hakkı Celis' tir.

11 yorum:

Adsız dedi ki...

dffff

Adsız dedi ki...

çok teşekkür ederim yapanlara :=)))
performans ödevim için yarayabilir :D

Adsız dedi ki...

muhteşem tenks

samet kaya dedi ki...

çok sagolun

Adsız dedi ki...

Bence bu da çok kisa olmus

Adsız dedi ki...

çok işime yaradı

Adsız dedi ki...

Aslında çok kaliteli bir kitap

Adsız dedi ki...

güzel

Adsız dedi ki...

yapan kişiye tesekkürler

Adsız dedi ki...

adam akıllı bır ozet bulamadım yahu az daha detay ya az özenın :(

Adsız dedi ki...

işte bu

Yorum Gönder

Anonim Seçerek Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yorumlayabilirsiniz....

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...